Modne ubrania w dobrym guście z factoryprice.pl

Dobry gust – czy da się nauczyć wyczucia stylu?

O guście się nie dyskutuje – my zrobimy jednak wyjątek. Jeśli zastanawiasz się, co oznacza właściwie dobry gust i czy da się go jakoś nauczyć, to w dzisiejszym wpisie postaramy się pomóc Ci w odkryciu odpowiedzi na te pytania. A przede wszystkim także – w odkryciu siebie.

Co to jest „dobry gust”? 

„Moda przemija, a styl pozostaje” – słowa Coco Chanel można potraktować jako krótką definicję dobrego gustu, którego zdefiniować się tak naprawdę nie da. Wyczucie stylu nie oznacza bowiem posiadania markowych ubrań, czy zakładania wyłącznie eleganckich zestawów. Nie jest to także ślepe podążanie za aktualnymi trendami. Dobry gust jest mocno indywidualną kwestią, która nie ma jednego wymiaru. Można jednak uznać, że jest to przede wszystkim świadomość siebie, mody i tego, co sprawia, że wyglądamy dobrze/korzystnie. 

Jak się nauczyć dobrego gustu? 

Własnego stylu uczymy się już od najmłodszych lat. Otaczanie się pewną estetyką, częste obcowanie z kulturą i sztuką sprawia, że zaczyna się w nas kształtować indywidualne wyczucie stylu. W jakiejś części można zatem „wyrobić sobie” dobry gust, a przynajmniej nauczyć pewnych podstaw, które pozwolą na lepsze kompletowanie ubrań, łączenie wzorów i dobieranie właściwych stylizacji w zależności od okazji. Warto jednak być świadomym tego, że to, co my subiektywnie postrzegamy jako stylowe, niekoniecznie będzie takie same dla drugiej osoby – i na odwrót. Dlatego też mówiąc o tym, jak mieć dobry gust, nie powinnyśmy kierować się opiniami, a raczej żelaznymi regułami, jakie panują w modzie i swoim własnym instynktem.

Ubrania w dobrym guście z factoryprice.pl
Nie wiesz, jak zacząć się ubierać w dobrym guście? Zacznij od sprawdzonych propozycji, np. ponadczasowego minimalizmu.

Poznaj swoją sylwetkę

To podstawa z podstaw, żeby zacząć ubierać się po swojemu. Bez znajomości swojej figury i jej niedoskonałości, nie będziesz w stanie stwierdzić, czy te spodnie aby na pewno Cię nie pogrubiają, a sukienka nie zakrywa Twoich największych atutów. 

  • Jabłko – tę figurę wyróżnia obfity biust, szerokie biodra i ramiona oraz wystający brzuch, które mocno kontrastują ze szczupłymi nogami. Twoim zadaniem jest ich podkreślanie dopasowanymi spodniami, jako że gubią się one nieco wśród masywności reszty ciała. 
  • Gruszka – punkt ciężkości przy tej sylwetce zbiega w okolicach bioder i ud, które są bardzo zaokrąglone w porównaniu do reszty ciała. Stawiaj tu na efektowne, wzorzyste bluzki i skromne spodnie/spódnice.
  • Klepsydra – typ sylwetki uważany za ideał, przy którym wolno Ci niemal wszystko. Twoje ramiona i biodra mają mniej więcej tę samą szerokość, natomiast w talii zarysowuje się widoczne wcięcie. Uda i okolice bioder są zaokrąglone, rozmiar piersi waha się natomiast od średnich rozmiarów po duże.
  • Odwrócony trójkąt – ramiona szersze niż biodra, czyli typowa atletyczna sylwetka. Przy tym typie figury cała sylwetka jest zazwyczaj raczej szczupła. Jeśli jesteś jej posiadaczką, powinnaś dążyć do „odwrócenia” proporcji i wybierać luźniejsze spodnie i spódnice oraz dopasowane topy. 
  • Kolumna – nieco chłopięca sylwetka, której największym mankamentem jest brak wcięcia w talii i dość mało kształtne biodra oraz uda. Dobieraj luźniejsze ubrania na dole – optycznie dodadzą Ci krągłości, a na topy wybieraj te, które zarysują Twoją talię. 
Moda na retro ubrania z factoryprice.pl
Sukienkę ze zdjęcia i inne ubrania w dobrym guście znajdziesz na factoryprice.pl.

Od czego zacząć, czyli podstawowe zasady wyczucia stylu

Poza regułą „mniej znaczy więcej”, powinnaś znać jeszcze parę przydatnych wskazówek modowych. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę: 

  • Kupuj świadomie 

Bez względu na fakt, jaki styl Ci się podoba i co chcesz w nim wypracować, zawsze patrz na ponadczasowe trendy, które prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Może być to uniwersalny płaszcz, dobrej jakości skórzana torebka czy zwykła biała koszula z kołnierzykiem. Na początek wybieraj zatem bazowe ubrania uznawane za klasyk, które pomogą Ci stworzyć różne stylizacje. W trakcie zakupów staraj się też myśleć „zestawami” – kupowanie pojedynczych ubrań czasem sprawia, że w naszej szafie znajdują się rzeczy, których nie mamy zwyczajnie z czym połączyć.

  • Czytaj, obserwuj i zbieraj inspiracje

Magazyny modowe, strony z ubraniami czy po prostu zwykłe przymierzanie różnych ubrań w sklepie pomoże Ci odnaleźć siebie w jakimś stylu. Dzięki temu również sprawdzisz, co pasuje do Twojego typu urody, by na tej podstawie później szukać i tworzyć nowe outfity. 

  • Znajdź swoje mentorki 

Możesz zacząć od sławnych it-girls na Instagramie albo legendarnych ikon światowej mody. Nieważne, co wybierzesz na swoją inspirację, spróbuj to odwzorować i dodaj coś od siebie. Potraktuj ubrania jako manifest tego, co lubisz i jaka jesteś. To dobry sposób na wypracowanie niepowtarzalnego stylu. 

  • Odważ się wyjść ze strefy komfortu 

Jeansowe rurki i biały t-shirt to fajne połączenie na luźny dzień na mieście, ale chyba nie chcesz nosić codziennie tylko tego? Przełam swoje opory przed dodatkami i eksperymentuj z modą. Ubrania w dobrym guście nie oznaczają jedynie bezpiecznych opcji. Wprowadzaj je jednak pomału – jeśli nie jesteś czegoś pewna, sprawdź, jak to połączyć w innych naszych artykułach albo skorzystaj z porady stylisty.

Stylizacje w dobrym guście 

Początki są zawsze trudne, dlatego mamy dla Was propozycję paru prostych outfitów, które sprawdzą się na wiele okazji:

  • Minimalizm zawsze w cenie

Czarno-biały klasyk, czyli modne tego sezonu spodnie cygaretki i koszula z kołnierzykiem. To fajny zestaw bazowy do pracy czy na ważne spotkanie biznesowe. Możesz je podkręcić butami w mocnym kolorze i dobraną do nich torebką. 

  • Duże z małym 

Połączenie dużych grochów z małymi to kombinacja, która pozwoli Ci na zarówno zatuszowanie pewnych niedoskonałości, jak i wyeksponowanie Twoich atutów (małe wzory wyszczuplają, duże uwydatniają). My postawiliśmy na satynową sukienkę maxi z rozcięciem z boku, a także botki na szpilce w drobne groszki. Z powodzeniem możesz pójść w nasze ślady i dobrać do tego wełniany kontrastujący beret – sprawdzi się na romantyczną kolację. 

  • Postaw na jeans 

W formie kurtki, spodni czy braletki inspirowanej modą lat 2000. Jeans to kolejny nieśmiertelny klasyk, który zawsze warto mieć w swojej szafie. Jeśli brak Ci pomysłu, co możesz z nim stworzyć, ubierz go w modnym ostatnio wydaniu all denim look.

Zajrzyj tutaj: Wzorzyste ubrania – jak je nosić? 

Przeczytaj również: Italian chic – co ma w szafie Donatella Versace?