Moda na bluzy z kapturem trwa już prawie 100 lat. W trakcie tego okresu wiele przeszły – były elementem roboczego stroju, służyły przestępcom za idealny kamuflaż, a w końcu stały się także symbolem walki o marzenia i prawa człowieka. Dziś to niemal nieodzowna część wielu stylizacji – również damskich. Znajdziecie ją w wersji maxi w zastępstwie za sukienkę, jako crop top, fantastycznie eksponujący talię czy tradycyjną hoodie, którą połączycie w outfitach na sportowo.
Niewygodna prawda – krótka historia bluzy z kapturem
Pierwszy raz świat usłyszał o bluzach z kapturem w latach 30. XX wieku, dzięki firmie Champion Products. Początkowo była ona traktowana przede wszystkim jako odzież chroniąca przed zimnem i raczej nikt nie myślał o niej jako o stylowym elemencie garderoby. Nosili ją głównie pracownicy fizyczni, a także sportowcy, którzy cenili ją przede wszystkim za wygodę, jaką zapewniała. Szybko stała się także pożądaniem innych grup społecznych – przypadła do gustu zwłaszcza młodzieży i członkom szkolnych drużyn sportowych. Ozdabiano ją nie tylko numerami i nazwiskami zawodników, lecz także herbami poszczególnych szkół i uniwersytetów.
Prawie pół wieku później bluzy wyszły poza szkolne mury i „wpadły” w złe towarzystwo. Zaczęły być utożsamiane z atrybutem gangsterów i dilerów handlujących narkotykami. Model hoodie, który był bardzo popularny w tamtym okresie, umożliwiał prawie całkowite zakrycie twarzy. Przez to często korzystali z niego złodzieje i dzieciaki z biednych dzielnic, by dokonywać drobnych napaści.
Szemrana renoma bluzy z kapturem zniknęła dopiero po premierze filmu „Rocky”, w którym Sylvester Stallone odegrał rolę chłopaka z ulicy, walczącego o swoje marzenia. W większości ujęć miał on na sobie szarą hoodie, dzięki czemu w świadomości widzów stała się ona symbolem moralizatorskiej opowieści i pozytywnych wartości. Szybko przeniknęła również do kanonu mody codziennej razem z modą na rap.
Ready to wear, czyli początki damskich bluz
Damska bluza z kapturem zawitała w stylizacjach na co dzień dopiero w latach 60. XX wieku. Wówczas zrodziła się koncepcja mody „ready to wear”, gotowej do kupienia i noszenia. Popularne w tamtym okresie bluzy dawały dużą swobodę wyrażania własnego stylu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – wreszcie mogli się oni ubierać inaczej niż rodzice. W następnej dekadzie stały się one ważne także w różnych subkulturach, m.in. pośród wielbicielek muzyki punkowej. Dzięki nim popularne stały się bluzy z nadrukami, agrafkami czy anarchistycznymi hasłami.
Trend na nadruki umieszczane na piersi rozwinął się w latach 80. Wówczas triumfowały głównie znane korporacje i marki odzieżowe, które drukowały na ubraniach swoje logotypy. Dopiero następna dekada przyniosła kompletną zmianę i wyniosła na modowy piedestał basicowe bluzy bez znaczków czy metek. Obecnie damskie bluzy łączą w sobie style z dawnych lat, a ich forma cały czas się zmienia. Zupełnie inaczej niż wcześniej są one coraz częściej łączone w ultra kobiece stylizacje w stylu cozy chic czy skandynawskiego hygge.
Które modele bluzy z kapturem warto mieć w szafie?
- Oversize
Moda na XXL chyba nigdy nie przeminie. Nic zresztą dziwnego – oversize’owe bluzy pozwalają nie tylko zatuszować niedoskonałości, są również mega wygodne. W tym roku postaw na ten model w połączeniu ze stylowymi dodatkami w duchu streetwear – bucket hat, nerką czy saszetką na pasku.
- Tie-dye
Klimat lat 70., czyli bluzy barwione techniką tie-dye to modowy hit od paru sezonów. Fajnie połączy się w letnich stylizacjach na festiwale, dodając Ci lekkiego wyglądu wyluzowanych dzieci kwiatów. Nasycone kolory i śmiałe wzornictwo przełamią również nudę w casualowych zestawach.
- Mocny akcent
Żarówkowe neony i głębokie szlachetne barwy doskonale sprawdzą się w tym sezonie. Ametyst fantastycznie będzie współgrał z brunetkami o jasnej cerze, energetyczny miks różu i czerwieni nada wyrazu blondynkom, a neony niezależnie od Twojego typu urody, dodadzą Ci energii i wyróżnią z tłumu.
- Klasyka
Monochromatyczne bluzy z kapturem zawsze się obronią. Stworzą świetną bazę pod wybrane outfity i będą dobrze współgrać w niemal każdym zestawieniu. Szczególnie warto zainwestować w czarne, białe, beżowe i pastelowe odcienie.
- Z nadrukiem
Trend z lat 80. dalej utrzymuje się na topie – co więcej, w tym sezonie wśród nich panuje tylko jedna zasada „positive vibes only”. Możesz wybrać spośród paru modnych opcji: monotyp rozsiany po całym ubraniu, logo znanej korporacji czy słynne cytaty, które będą kojarzyć wszyscy serialowi freacy.
Stylizacje z bluzą z kapturem – modne propozycje
- W wydaniu XXL
Popularne długie bluzy z kapturem o obszernym fasonie doskonale sprawdzą się jako odpowiednik sportowej sukienki. Możesz wystylizować ją ze skórzaną kamizelką i ciężkimi botkami lub w wersji minimalistycznej – solo, z wygodnymi trampkami. Polecamy ją również w zestawie dla plus size – świetnie zamaskuje brzuch i wystające boczki, a także ukryje nieco masywniejsze uda.
- Wygoda w stylu hygge
Beżowy garnitur i bluza z kapturem? Brzmi dość abstrakcyjnie, ale to najnowszy hit modowy, w którym jesteśmy zauroczeni po uszy. Szczególnie do gustu przypadło nam to zestawienie w połączeniu z jeansową bucket hat, masywnym naszyjnikiem i monochromatyczną kopertówką. Wygodnie i nonszalancko!
- Total look na miasto
Komplet dresowy kojarzy Ci się tylko z relaksem w domowym zaciszu i leżeniem na kanapie? Ostatnie trendy pokazują, że wygoda idzie w parze z modą i zestaw ten możesz założyć także na luźne spotkanie z przyjaciółmi czy dzień na mieście. Postaw na modne w tym roku khaki bądź żarówkowe neony, a do tego dobierz stonowany płaszcz lub skórzaną ramoneskę. Na nogi możesz wsunąć wygodne sneakersy albo przełamać całość stylizacji ciężkim akcentem – traktorową podeszwą.
Zobacz jeszcze: T-shirty damskie – historia i przegląd modnych stylizacji
Może Cię zainteresować: Spodnie bermudy – gorący trend na gorące dni